Novinky ze světa obchodu a financí

Připomínka událostí z let 2008/9

Ve všech pádech skloňovaný pád přední US banky Lehmann Brothers. Centrální banka se tehdy do bankrotového procesu odmítla aktivně zapojit a banku nechala jednoduše padnout. Finančními trhy tato událost otřásla v základech, kdy se do obtíží dostal celý sektor, banky si dokonce odmítaly půjčovat skrze značně sníženou důvěru mezi sebou. Připomínka kaskádovitých událostí proto rezonovala při pádu Silicon Valey Bank a následně Credit Suisse. Rozhoření globální krize je však nejspíše zažehnáno, opakování scénáře let 08-09 FED nepřipustí. Především shortéři a jejich sázky na pokles nejsou aktuálně dostatečně silní krizi vyprovokovat, média při honbě za senzací zamířila do Deutsche bank, cenovou stabilitu titul nalezl okolo hranice 8 EUR/akcie a tlak ustála, narozdíl od výše uvedených protějšků čtvrtletí za čtvrtletím je její hospodaření ziskové.

31.3.2023 / MV81, s.r.o.

Dolar i euro na stejné hodnotě vůči koruně

Oba měnové páry se vůči sobě navzájem nacházejí takřka v paritním pásmu, totéž platí i vůči české koruně, dolar od předloňského jara začal obracet dlouholetý oslabovací trend a nyní již tento trend bude pokračovat až prolomení paritní úrovně, importéři jasají, exportéři proti tomu skřípou zubama vyjma těch, kteří se dlouhodobě zajišťují proti kurzovému rizika, takzvaný "hedging". Turistický průmysl navázaný na prodolarové destinace také není v euforii. Ropa se svojí cenovkou rovněž nepotěší, v samostatném článku o této strategické komoditě již bylo pojednáno v dřívějších článcích. Investoři preferují sázky na dolar i nadále, situace v Evropě, válka na Ukrajině a sžírající inflační tlaky vedou do relativně klidného zámoří, kdy FED má svou měnu více pod kontrolou než ECB.

22.8.2022 / MV81, s.r.o.

Ostuda českých i zahraničních čerpacích stanic

Jak více ještě svědčit kartelový průběh zdražování pohonných hmot, až na drobné vyjímky, uni sono - uno terminalis, ceny sladěny ve výše a přesně po předpokládané předchozí dohodě, státní orgány opět v neakčním režimu přihlíží/žel tiše a v toleranci zvyšování cen pohonných jednotek, a na závěr konstatování, že šlo převážně o maržový efekt okamžiku. Ten byl podložen parazitováním na hořícím konfliktu, ale hlavně na dychtivosti hospodářských entit, které rozhodně nestradají. Konec konců můžeme se bavit o velkododavateli elektřiny ČEZ, na ziscích je jasně viděl, že se jen alibisticky připojil s argumentem, že cena závisí na spotu, nechat tuto společnost kumulovat zisk a pak jej sližitě vracet postiženým domácnostem je řešení typu kočkopes, nezvedat ceny by bývalo bohatě stačilo.

21.8.2022 / MV81, s.r.o.

Válka jako prvohybatel inflačního cyklu

Je dozajista zřejmé, že financování Rusko - Ukrainského konfliktu hraje do karet zdražení ropy a vlastně všech pohonných či vytápěcích jednotek v zimním období. Vladimír Putin se raduje a otěže drží pevně směrem dodávek do Evropy, která na dlouhodobou odstávku není vůbec připravena, překotně se hledá řešení, za prvé neurazit "ruského cara a jeho družinu" natolik, aby ho k takovému kroku vyzývala. Do konfliktu se zatím nepodařilo vtáhnout oficiálně žádnou ze světových mocností, jakmile odpadne strach z křečovité situace a panikární poptávky, ceny zaznamenají prudký propad do podstatně příjemnějšího obchodního pásma. Napětí z eskalace cen do absurdních hodnot v koncových cenách již je, spotřebitele vymàčkávají robustní faktury z jeho vnitřních rezerv, soudíme, že to nejhorší je za námi.

21.8.2022 / MV81, s.r.o.

Složitá a nepřehledná investiční situace

Nejspíš by správné doporučení znělo zůstat v hotovosti a neangažovat se investičně vůbec. Že by znělo tentokrát znamená, že i rovnou zní, třídy aktiv jsou příliš drahé, prostor pro další růst omezený a covid jako by ani vysokými počty nakažených spotřebitele nezastrašoval, systematický tlak na kýženou reakci se tentokrát nedostavuje, ta se může dostavit při stupňování tlaku později, prodejcům proto doporučujeme neprodávat a nenechat se k prodeji vyprovokovat a kupcům laskavě doporučit, ať zvednou atraktivitu ceny, grátis ani skoro grátis to nepůjde.Přejeme pevné nervy a zdraví. Logiku v příspěvku hledejte opatrně. Takto jsou konstruovány moderní doporučení, neříct nic a doporučit opak. Čas napoví, dlouhodobý výhled, vše bude zase s mírnými korekturami v měřítku celosvětové ekonomiky v pořádku.

6.11.2021 / MV81, s.r.o.

Analýza, prognóza, pokyn

Po této ose se rodí rozhodnutí. Pakliže chcete zužitkovat svůj správný odhad situace, je potřeba ho podložit realizováným pokynem k nákupu či prodeji toho kterého aktiva, bez něj nelze svou prognózu efektivně zúročit. Prázdných prognóz, neboli tipů máme každý spousty. Publikací prognózy si můžete pověst zničit nebo naopak finančně umocnit. Příklady táhnou, pokud se člověk dopustí kardinálního přešlapu, jeho cena ve vztahu k budoucnosti strmě padá. Proto opatrně s prognózováním i cílováním. Sázka na budoucnost má hodnotu skrze svou dlouhodobost (trvalost). Argumentačně podpořit své prognózy proctví je samozřejmostí. Můžete taky zůstat mlčet a jen konat a nashromáždit takové peněžní prostředky, kdy už argumentace není třeba, výsledky hovoří za Vás.

24.5.2021 / MV81, s.r.o.

Ještě nedávno neotřesitelná hegemonie společnosti Boeing je nyní otřesena - část II.

Co tedy zapříčinilo strmý pokles hodnoty akcií? Přirozeně covid 19, pod ten se schová vše, pravda ale je, že Boeing i bez vlivu pandemie za evropským Airbusem zaostával. Pokles objednávek v důsledku pádu dvou letadel amerického výrobce skrze ne plně funkční software ho prakticky přišpendlily na zem, a to je přesně to co jako elitní dodavatel leteckého průmyslu nechcete. Chvíli se spekulovalo i o ukončení výroby vadného modelu letounu, v ten moment do cen akcií vstoupil velice dobře odpačatý "medvěd" a příslovečného býka pořádně prohnal, cena se sesypala ze 430$ až k $80, Boeing ztratil přízeň investorů a černé scénáře začly střídat ještě černější, kdo však ustál médii upřednostňované surové tlaky na prodej a s ním realizoval ztrátu, dnes slaví částečný úspěch při návrátu k na úrovně kolem 230$.

24.11.2020 / MV81, s.r.o.

Technologický Nasdaq se nebezpečně přehřívá

Vývoj na trzích aktuálně technologickému sektoru nahrává, ale jak moc do rallye promlouvá realita dnešních dnů je věc druhá... Skoro to připomíná stav, kdy cestování lidské osádky na Mars je již v roce 2020 hotovou věcí. Ano, pokrok nepochybně přichází, ale ne v takovém tempu a rozhodně ne v takovém rozsahu, který by ospravedlnil současný překotný růst Nasdaqu a poměrně zásadní pokles v tradičních odvětvích, rebalance indexů nemá moc spasit ekonomiku v širším slova smyslu jinak než opticky. Krom toho jsme nezaregistrovali žádný převrat či snad šok z převratného vynálezu. Nad velkou částí spotřebitelů, fyzickými tahouny růstu se vznáší nechuť s řídnoucími peněžním rezervami k nadměrnému předcovidovému utrácení, u covidem nakažených pak platí dvojnásob.

5.11.2020 / MV81, s.r.o.

Ještě nedávno neotřesitelná hegemonie společnosti Boeing je nyní otřesena - část 1.

Pozice vládce leteckého průmyslu utrpěla citelné rány, především ve vztahu ke svému odvěkému rivalovi, evropskému Airbusu. V rámci sekce zpráv z oblasti finančního trhu tomu na našem serveru s tvrzením o praktické nedostižnosti amerického výrobce nebylo jinak. Nyní se však musíme smířit s tvrzením obyčejněším a životem více prověřeným: "všechna sláva, polní tráva". Vztah obou korporací donedávna připomínal obdobu Coca coly a Pepsi coly, jedničkou na trhu (tentokrát již bez dovětku o praktické nedostižnosti) je Coca cola, že Pepsi bude věčná dvojka by bylo minimálně s odkazem na aktuální realitu v leteckém průmyslu neodpovědné a snad i krátkozraké. O příčinách citelné změny poměrů v části 2.

29.10.2020 / MV81, s.r.o.

Zlato vs. Indexy

Cena zlata se drží přibližně na 5%tní hladině na dostřel k absolutním maximům, tedy ceně přesahující 2000 USD/unc. Dow Jones na tom není o nic hůře, stejně jako S&P 500. Problém je v tom, že ve světě investičně panují protichůdné nálady, a jeden chtě nechtě musí z kola ven. Obě aktiva historicky neprorážela ruku v ruce své cenové stropy, zpravidla se daří pouze jednomu z nich, na jednu stranu druhá vlna Covid19 zanáší na trhy strach, což svědčí zlatu, na druhé straně panuje optimismus, který žene vzhůru akcie, které jsou návíc podpořeny masivními emisemi peněz ze strany centrálních bank. Vzhledem k tomu, jak moc je a bude potlučená ekonomika čekáme pro příští měsíce pokles akcií a gradaci cen zlata. Jakmile se však bude situace rozjasňovat prim převezmou akcie.

14.10.2020 / MV81, s.r.o.

Stránky